Portal Konińskiej Starówki - Portal informacji o mieście Konin

English Czech French German Italian Russian Spanish Lithuanian Slovak Ukrainian
Reklama

Dwór Kwileckich w Koninie - Malińcu w ruinie

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
Informacje z Konina
Wpisany przez TAN   
czwartek, 05 lutego 2009 21:18
 Dwór hr. Kwileckich w Koninie - Malińcu

Dwór Kwileckich w Koninie - Malińcu w ruinie.

Wiemy jak dbano przez lata o konińskie zabytki, a raczej jak o nie nie dbano. Niemym świadectwem zaniechań jest Dwór hr. Kwileckich w Koninie - Malińcu. 01.02.209 r. przeprowadziłem w tym miejscu wizję lokalną połączoną z wykonaniem dokumentacji fotograficznej.  

 Galeria fotografii Dworu znajduje się TUTAJ

04.02.2009 r. zbulwersowany brakiem jakichkolwiek działań w sprawie tego zabytku, złożyłem na ręce Prezydenta Konina Kazimierza Pałasza pismo o poniższej treści.

Szanowny Panie Prezydencie,

 Zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o zwrócenie pilnej uwagi na zabytkowy Dwór hrabiostwa Kwileckich w Koninie – Malińcu przy ul. Gospodarczej. Jest on położony w dawnym parku dworskim w sąsiedztwie trasy przelotowej północ – południe i jest doskonale widoczny dla osób przejeżdżających obok samochodami.

Dwór i istniejące w jego sąsiedztwie budynki folwarczne to pozostałość po dawnych właścicielach majątku Maliniec -  rodzinie podkonińskich ziemian Kwileckich. Budynek powstał w II poł. XIX w. jako typowy, parterowy dwór ziemiański. Ostatnim właścicielem majątku Maliniec był hrabia Mieczysław Kwilecki, który w l. 20-ych XX w. dobudował do starego parterowego dworu nową część w stylu eklektycznym - dwukondygnacyjną z poddaszem.

W l. 1950 – 1986 dwór był wykorzystywany na cele oświatowe. Następnie przez lata opuszczony, jest dziś słabo lub wcale nie zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych i powoli zbliża się do stanu określanego jako całkowita ruina

Na terenie Konina mamy dwa zabytki typu pałac i dwór - Pałac rodziny Reymondów na Starówce i Dwór rodziny Kwileckich w Malińcu. Całkiem niedawno w innym adresowanym do Pana piśmie, złożonym w Urzędzie Miejskim w Koninie 05.01.2009 r., poruszyłem sprawę Pałacu Reymonda niszczejącego na wprost okien Urzędu Miejskiego. Było to miesiąc temu. Sprawa stanu pałacu nieco się wyjaśniła. Od tego czasu minął miesiąc. Czy poruszenie tamtej sprawy nie było okazją do zainteresowania się zabytkowym Dworem Kwileckich? Wspominałem o nim w ww. piśmie.

Nie wiem dokładnie kto dziś jest dziś właścicielem Dworu i jako zwykły obywatel nie bardzo mogę wiedzieć. Podobno właścicielem jest miasto Konin lub Huta Aluminium Konin. Jako mieszkaniec Konina zaniepokojony faktem, że od wielu lat nikt się nie interesuje tym zabytkiem, uważam więc, że mam pełne prawo zapytywać Pana jako gospodarza miasta o jego stan, tym bardziej, że od lat ciągle się wspomina w Koninie o zabytkach i o tym jakie są dla miasta ważne, a tak się składa, że działania są raczej odwrotne do szumnych deklaracji słownych.

Oczywiście o istnieniu Dworu wszyscy wiedzą, wszyscy go widzieli, wiedzą jaki był piękny, wszyscy chętnie by coś zrobili, a tymczasem Dwór wali się w ruinę.

Los tego zabytku jest kolejnym (po np. Pałacu Reymonda przy ul. Wojska Polskiego i Domu Essowej przy ul. Staszica) smutnym symbolem tego co przez lata działo się w Koninie - „wolnej amerykanki” w stosunku do konińskich zabytków i dóbr kultury. Po raz kolejny powtórzę: można było przebudować obiekt bez zgody odpowiednich organów, można było go poważnie zniekształcić (o zgrozo często za zgodą konserwatora zabytków), zniszczyć na nim często niespotykane detale architektoniczne, bezkarnie przebudować niezgodnie z zaleceniami, a wreszcie można było doprowadzić zabytek do ruiny, bo żadna ścisła kontrola i surowa kara oczywiście nie groziły. I działo się to także w budynkach podległych miastu także w strefie ścisłej ochrony zabytków „A”!!! Jednocześnie lekceważono w Koninie sprawy powszechnie doceniane we wszystkich szanujących się miastach: rolę tradycji, ochrony zabytków i dóbr kultury, obchodzenia jubil euszy, kultywowania pamięci i dorobku osób zasłużonych dla miasta.

 Podobnie jak w przypadku wcześniejszvch spraw, wraz z wieloma innymi mieszkańcami Konina oczekuję, iż zleci Pan odpowiednim organom działania zmierzające do naświetlenie sprawy. Być może pomogą one uratować Dwór Kwileckich i zachować ten zabytek dla naszych potomnych.

Tomasz Andrzej Nowak

 

 
| Copyright © 2006 - 2013 by TAN |

Używamy pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić jej ustawienia.
Jeśli nie dokonasz zmian, cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij