Portal Konińskiej Starówki - Portal informacji o mieście Konin

English Czech French German Italian Russian Spanish Lithuanian Slovak Ukrainian
Reklama

Konin. Hotel "Litewski"

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
Zabytki Konina

Hotel

Hotel "Litewski". Kamienica w stylu klasycystycznym z I poł XIX w., położona na narożniku Rynku czyli dzisiejszego pl. Wolności i ul. Zofii Urbanowskiej. Jedna z atrakcji turystycznych Konina. Fasada posiada na parterze boniowanie muru. Jest zdobiona gzymsami oraz pilastrami w porządku jońskim oraz tympanonem z wieńcem i datą 1840 r. Budynek przez wiele lat pełnił funkcję zajazdu. Na jego tyłach znajdował sie dziedziniec typu studnia, gdzie znajdowały się stajnie i powozownia. Przed II wojną światową mieścił się tu Hotel "Litewski" oraz restauracja/cukiernia "Teatralna". Po wojnie funkcjonowała słynna restauracja "Koliber". W piwnicy budynku mieścił się tez Pub "Alaska". Dziś budynek pełni funkcje mieszkalne i administracyjne.

 
| Copyright © 2006 - 2013 by TAN |

Używamy pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić jej ustawienia.
Jeśli nie dokonasz zmian, cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij